این مطالعه ورق گالوانیزه شما را {کامل|عالی|خوب خواهد کرد: {Read|Learn} یا از دست ندهید ورق گالوانیزه

این مطالعه ورق گالوانیزه شما را {کامل|عالی|خوب خواهد کرد: {Read|Learn} یا از دست ندهید ورق گالوانیزه زیرا صفح

توسط مدیر سایت در 16 اسفند 1402

این مطالعه ورق گالوانیزه شما را {کامل|عالی|خوب خواهد کرد: {Read|Learn} یا از دست ندهید ورق گالوانیزه

زیرا صفحات گالوانیزه با یک لایه روی، که بر سطح آنها قرار گرفته، به سطح فلزی ضد زنگ تبدیل میشوند. این سوال باقی می ماند که ورق گالوانیزه با چه سرعتی زنگ می زند و مقداری گالوانیزه تا 50 سال یا بیشتر دوام می آورد. 1- ممکن است با توجه به نوسان قیمت مواد اولیه قیمت ها کمی نسبت به آنچه در سایت قرار گرفته تغییر کند که می بایست قیمت به روز را از طریق تماس تلفنی با دفتر فروش جویا شوید. همچنین، پوشش ایجاد شده روی ورق نیز به نسبت یکپارچهتر است. ورق شیروانی بکار در آنها در حقیقت از جنس ورق گالوانیزه است که برای این مصرف به خصوص پرداخت شده است. صنعت ارتباط از راه دور از ابزارها، تجهیزات و دستگاههایی مانند خطوط تلفن، جعبهها، برجها و غیره استفاده میکند که به طور کلی در فضای باز نگه داشته میشود و برای آنها لازم است که سالها بدون نگهداری منظم کار کنند.

به طور تقریبی وزن بین ۵ تا ۷ تن دارد. قیمت ورق گالوانیزه گیلان نیز به عوامل مختلفی همچون روش تولید، ضخامت و طول ورق بستگی دارد. حتی در شرایط سخت آب و هوایی و در معرض عوامل خورندهی شدید نیز ورق گالوانیزه بیش از ۲۰ سال عمر میکند. حدود نیمی از تولید روی جهان در این فرآیند به منظور جلوگیری از خوردگی سطح ورق فولادی و افزایش عمر مفید آن استفاده می شود. بهطور متوسط، عمر ورق فولادی گالوانیزه بدون نیاز به هیچ لایهي محافظ دیگر، حدود ۵۰ سال است. تاکنون هیچ روشی ارزانتر از گالوانیزه ابداع نشده است که بتواند نتایج مشابهی داشته و به این اندازه، کمهزینه باشد. عمدتاً به دلیل هزینه کم تولید آن در مقایسه با سایر ورقهای فولادی، و همچنین به این دلیل که میتوان مستقیماً از آن استفاده کرد، یعنی بدون هیچ گونه آماده سازی بیشتر آن را به یک ورق فولادی مفید تبدیل میکند. به همین دلیل از ورقهای الکتروگالوانیزه بیشتر در صنایع خودروسازی میشود. همانطور که گفتیم، انواع ورق گالوانیزه در صنایع مختلفی کاربرد دارند که یکی از مهمترین آنها صنعت ساختمانسازی است. در جدول های زیر علاوه بر ضخامت هر ورق برحسب میلیمتر و کارخانه تولید کننده آن، لیست قیمت انواع ورق گالوانیزه و قیمت ورق گالوانیزه سرد ذکر کرده ایم.

کارخانه های تولیدکننده ورق های فلزی، ابعاد و مشخصات ظاهری محصولات تولیدی خود را به صورت دقیق به خریدار اعلام می کنند؛ انتشار این ابعاد از جهت های زیادی مهم است. ظرفیت تولید این کارخانه در سال بیش از 1 میلیون تن است. تا سال ۱۸۵۰ بریتانیا بهتنهایی ۱۰ هزار تن ورق گالوانیزه تولید کرده بود. در ورق های گالوانیزه با گل نرمال، اندازه این گل ها بعد از فرآیند رنگ کاری نمایان خواهند بود و اگر این امر نامطلوب باشد باید اندازه گل ها را ریزتر و کیفیت سطح ورق های گالوانیزه را بسته به نوع رنگ بالاتر برد. لایهي ایجادشده به این طریق، دیگر نه یک لایه خارجی؛ بلکه بخشی از سطح خواهد بود. از سوی دیگر هزینه نگهداری ورق گالوانیزه بسیار کمتر از دیگر محصولات فولادی است. از دیگر معیارهای رایج برای انواع ورق گالوانیزه، حالت فرمینگ و شکل ظاهری است. در عین حال باعث شستشوی املاح، افزایش رشد علفهای هرز و بروز انواع بیماریهای قارچی و انگلی و پوسیدگی میشود.

در روش الکتروگالوانیزه، از محلول روی سولفات (ZnSO4) یا سیانید به همراه برق برای ایجاد پوشش برروی ورق فولادی استفاده میشود. در این فرآیند، آهن یا فولاد در روی ذوب شده داغ فرو میرود به طوری که پس از خنک شدن، لایهای از روی را روی آن ایجاد میکند. روش حرارتی یا HOT-DIP-Galvanizing یعنی فرو بردن آهن یا فولاد در مخزنی از مذاب فلز روی (به منظور پوششدهی) را گالوانیزاسیون با روش غوطهوری گرم میگویند. وجود گل ( به انگلیسی : Spangle ) به دلیل وجود ناخالصی در روی هنگام کریستال شدن روی مذاب بر روی ورق سرد ( روغنی ) میباشد. محصولات تولید شده به روش گالوانیزه گرم عمدتا در محیط های بازمورد استفاده قرار می گیرند و این امر به آن دلیل است که در این روش عنصر روی یا زینک تا حدی به فلز پایه نفوذ کرده که سبب بالا رفتن مقاومت به خوردی در این روش نسبت به روش گالوانیزه سرد می گردد. Data was c​reated ᠎with the he​lp  of G᠎SA Con tent G​enerator D em ov er​sion !

افزایش دو برابری ضخامت ورق گالوانیزه ۲ میل نسبت به ورق ۱ میل سبب افزایش استحکام و دوام آن در برابر فشارهای وارده میشود. اما پیش از آن جالب است که تاریخچه تولید این ورق را بدانید. به این طریق كه بعد از آماده سازی قطعات آنها را از طریق پاشش مس پوشانده سپس در داخل یك بشكه جایگذاری كرده و بشكه را با تركیب شیمیائی گفته شده پر نموده و آن را زیر و رو می كنند تا ذرات روی (zn) بتوانند بر روی قطعه بنشینند. سپس فولاد در یک محلول آبی (معمولاً کلرید روی آمونیوم) روان می شود. سپس فولاد با محلول آبی روی، آمونیوم و کلرید تمیز میشود. در روش رنگ کردن، ابتدا سطح ورق را با سنگ سایش می دهند و سپس یک لایه رنگ روی را با فرچه رنگ و یا از طریق پاشش، روی سطح ورق قرار می دهند. این رنگ ها بر روی ورق های آماده سازی شده سطحی و یا فسفاته شده اعمال می گردند. در این روش، از طریق غوطهوری داغ در حمام روی و یا آبکاری الکتریکی، لایه محافظ گالوانیزه از جنس روی در ضخامت بالای 20 میکرون در هر دو سمت ورق اعمال میشود. برای آشنایی بیشتر با سقف عرشه فولادی میتوانید از طریق لینک آبی رنگ به صفحه این بلاگ مراجعه نمایید و مزایا و معایب آن را مورد بررسی قرار دهید.

در ادامه، این روشها را بررسی میکنیم. گستردگی کاربرد ورق گالوانیزه در صنایع مختلف به دلیل مزایای متعدد و ویژگیهای ذاتی آن است که در ادامه، مهمترین آنها را بررسی میکنیم. اگرچه ورق گالوانیزه به دلیل ویژگیهای متفاوت خود در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار میگیرد، اما به دلیل عدم دسترسی آسان تمامی ابعاد این ورق در بازار، معمولا خریداران ورق گالوانیزه آن را سفارش میدهند و محصولی سفارشی به حساب میآید. چرا که قیمت هر متر این محصول به سایز و فاکتورهایی همچون حجم سفارش و ابعاد فلز بستگی دارد. قیمت ورق گالوانیزه فولاد مبارکه اصفهان، کاشان، تاراز شهرکرد و هفت الماس در ضخامت و ابعاد مختلف، بر حسب کیلوگرم هر روز در جداول قیمت این صفحه آپدیت میشود. برای نمونه از پوششهای شماره ۸۰ میتوان دریافت که در هر مترمربع از ورق گالوانیزه فقط ۸۰ گرم فلز روی موجود است. که درای وزن های مختلف به فروش می رسند.اگر بخواهیم قیمت ورق 6 متری را محاسبه کنیم و ببینیم بابت هر یک ورق چقدر بابد بپردازیم باید از این عمل ضرب و قیمت استفاده کنیم. ورق های گالوانیزه پایه ی بسیار مناسبی برای رنگ های پودری می باشد و در گالوانیزه z انجام عملیات آماده سازی سطحی بسیار مهم می باشد.

 This  post h as  been c᠎reat᠎ed  with the  he lp of GSA ᠎Content  Ge nerator DEMO!

3- انجام عملیات آماده سازی از طریق فسفات روی. از آنجا که میتوان دمای نقاط مختلف را به دلخواه تغییر داد یا برخی نقاط را خاموش کرد، میتوان به صورت هدفمند از سرمایش و گرمایش آنها بهره گرفت و از این طریق مصرف انرژی نیز کمتر میشود. این نمودار معمولا شامل اطلاعاتی از قیمتهای روزانه یا هفتگی در یک بازه زمانی خاص میشود. از این ورقها در کاربردهایی که زیبایی سطح مهم نیست، استفاده می شود. ورق های فولادی با دو روش نورد سرد و گرم تولید و به بازار عرضه می شوند. اولین و مهمترین روش تولید ورق گالوانیزه، گالوانیزه گرم یا Hot-Dip Galvanizing است. قبل از پوشش در روی مذاب داغ، یا رنگ آمیزی، ورقهای فولادی ابتدا در یک محلول تخلیه تمیز میشوند. با گذشت زمان اکسیژن با فلز در سطح اتمی ترکیب شده و ترکیب جدیدی به نام اکسید را تشکیل میدهد که باعث تضعیف پیوندهای فلز میشوند.منبع
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن